Sabur temelj edeba

Zaista je ovaj svijet prolazan i stvoren je kao ispit, Allah nas na ovom svijetu kuša da bi se vidjelo ko zaista vjeruje u Njega. Neminovno je da se na dunjaluku čovjek strpi i da je to potrebno za ova iskušenja koja je naš Gospodar pripremio za nas.

Kaže Allah: “A ti obraduj izdržljive, one koji, kada ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: “Mi smo Allahovi i mi ćemo se Njemu vratiti!” Njih čeka oprost od Gospodara njihova i milost; oni su na Pravome putu!” (el-Bekara: 155-157), vidimo da je Allah pripemio iskušenja i da će najbolje proći oni koji se strpe, i da sabur na iskušenjima vodi Njegovom oprostu i milosti, a i to je jedna od garancija da je čovjek na ispravnom putu.

Takođe kaže Uzvišeni Allah: “samo oni koji budu strpljivi biće bez računa nagrađeni.” (ez-Zumer: 10), i kaže: “zato ti budi strpljiv ne jadikujući.” (el-Me’aridž: 5), i kaže: “O vjernici, tražite sebi pomoći u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih.” (el-Bekara: 153), u svim ovim ajetima Allah svoje robove podsjeća na realnost ovog svijeta i da je nužno da se strpi, da ima sabura i to bez jadikovanja a On će strpljive nagradit bez računa. Takođe nas podsjeća da tražimo snagu i pomoć u saburu i molitvi jer zaista je to pravi put i put uspješnih.

Čitav život Poslanika (sallallahu aljehi ve sellem) je primjer stpljena i uspejha, i o tome je govorio i podsticao ashabe prenosi Suhejb b. Sinan Er-Rumi, radijallahu ‘anhu, da je Allahov Posalnik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, rekao: “Čudan li je primjer vjernika! Svako stanje u kojem se nađe je dobro za njega, a to nije slučaj ni sa kim drugim osim sa vjernikom. Ako ga zadesi kakva radost on se na njoj zahvali, pa zato biva nagrađen, a ako ga zadesi kakva nedaća on se strpi pa i za to biva nagrađen. (Muslim)

A sabura je najviše potrebno kada čovjek dolazi u kontakt sa drugim ljudima, jer najčešće biva uznemiravan od ljudi, ali i tu je nagrada ako se strpi, Ibn Omer, radijallahu anhuma, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Vjernik koji se druži sa drugim ljudima, strpljivo podnoseći njihova uznemiravanja i neprijatnosti, bolji je od vjernika koji se ne druži sa drugim ljudima i ne pokazuje strpljivost na njihovom uznemiravanju i neprijatnostima.” [Hadis bilježi Ibn Madže, Tirmizi, Ahmed]

Kaže Allah: “Misle li ljudi da će biti ostavljeni na miru ako kažu: “Mi vjerujemo!” i da u iskušenje neće biti dovedeni? A Mi smo u iskušenje dovodili i one prije njih, da bi Allah sigurno ukazao na one koji govore istinu i na one koji lažu.” (el-Ankebut: 2-3)

Zbog toga je sabur temelj lijepog ponašanja, da na uznemiravanje se strpiš i da uzvratiš dobrim, a i da se strpiš da druge ne uznemiravaš, i da ovaldaš sobom i svojom srdžbom. Ako to uspiješ uspjećeš na ovom i na onom svijetu. Rekao je Ibn Kajjim: “Lijepo ponašanje se gradi na četiri rukna: sabur, blagost, hrabrost, i pravednost”