Znanje u islamu ima veliku ulogu, možemo reći da je znanje uvjet za sve stvari i da bez znanja je nemoguće ništa postići. Ako pogledamo u Kur’an vidjećemo da Allah na mnogo mjesta spominje znanje što ukazuje na njegovu bitnost.
Prvi ajet koji je objavljen je اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ – Čitaj u ime Gospodara svoga koji stvara (el-Alek: 1), vidimo da je Allah subhanehu baš prvi ajet koji će biti objavljen biti ajet koji poziva na znanje i to u imperativu.
Kaže Allah Uzvišeni: “Allah svjedoči da nema drugog boga osim Njega – a i meleki i učeni – i da On postupa pravedno. – Nema boga osim Njega, Silnog i Mudrog!” (Alu Imran: 18), vidimo da učeni imaju posebno mjesto kod Allaha i da su to postigli svojim znanjem.
Kaže Allah Uzvišeni: “Allah će na visoke stepene uzdignuti one među vama koji vjeruju i kojima je dato znanje. – A Allah dobro zna ono što radite.” (el-Mudžadela: 11), iz ovog ajeta vidimo da Allah uzdiže one koji vjeruju i koji imaju znaje.
Takođe u mnogim hadisima Allahov Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) spominje znanje, njegovu važnost i postiče nas da tragamo za znanjem. Čak se spominje znanje kao nasljedstvo poslanika u hadisu od Ebu Derda’a, radijallahu ‘anhu, prenosi se da je rekao: “Čuo sam Allahova Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve sellem, kako kaže: ‘Ko krene putem tražeći na njemu znanje, Allah će mu olakšati put u Džennet. I zaista, meleci spuštaju svoja krila onome koji traži nauku iz zadovoljstva s onim što on radi. Zaista, za učenog oprost traže (istigfar čine) oni na nebesima i na Zemlji, pa čak i ribe u vodi. Prednost učenog (alima) nad pobožnim je kao prednost Mjeseca u odnosu na druge zvijezde. Učenjaci su, zaista, nasljednici vjerovjesnika, a vjerovjesnici nisu ostavili u nasljedstvo ni dinare ni dirheme, nego su ostavili u nasljedstvo nauku, pa ko je uzme, uzeo je obilan dio.’“
Ima još mnogo toga da se kaže o znanju al ćemo završit sa jednom arapskom poslovicom: “Narod koji čita (uči) neće biti gladan niti porobljen.